• Duálne vzdelávanie

• DUÁLNE VZDELÁVANIE od 1.9.2018

• Od prvého ročníka majú naši žiaci možnosť pripravovať sa v rámci praktického vyučovania na povolanie pre konkrétneho zamestnávateľa, s ktorým má škola uzatvorenú duálnu zmluvu. Od 1.9.2018 realizuje škola DV pre odbory: hotelová akadémia, kuchár, čašník. Duálnu zmluvu má uzatvorenú s hotelom sv. Ludmila v Skalici a s reštauráciou Jozef II v Holíči. Od 1.9.2019 sa pripravuje duálne vzdelávanie aj pre odbor autoopravár mechanik, autoopravár elektrikár, technika a prevádzka dopravy. Konkrétne podmienky vzdelávania a následného pracovného uplatnenia zamestnávateľ špecifikuje v učebnej zmluve, ktorú žiak /zákonný zástupca žiaka/ uzatvoril so zamestnávateľom. Teoretické vyučovanie je žiakom poskytované v na našej škole a praktické vyučovanie - formou odborného výcviku je poskytované v prevádzkach jednotlivých zamestnávateľov v dňoch podľa rozvrhu hodín na príslušný školský rok.

• Čo je duálne vzdelávanie?

• V systéme duálneho vzdelávania sa žiak pripravuje na výkon povolania či odborných činností podľa konkrétnych potrieb a požiadaviek zamestnávateľa, u ktorého žiak tak absolvuje praktické vyučovanie. Systém duálneho vzdelávania je výnimočný tým, že vytvára partnerský vzťah medzi: - zamestnávateľom a žiakom - je definovaný vo forme učebnej zmluvy, ktorá upravuje práva a povinnosti vo vzťahu k praktickému vyučovaniu, - zamestnávateľom a školou, je uzatvorený na zmluvnom základe vo forme zmluvy o duálnom vzdelávaní, ktorá upravuje najmä rozsah, podmienky a koordináciu odborného vzdelávania žiaka s učebnou zmluvou, teda koordináciu teoretického a praktického vyučovania žiaka.

Prečo duálne vzdelávanie?

• nadobudnutie praxe a kvalifikácie priamo u zamestnávateľa
            • plynulý prechod zo vzdelávania na trh práce
            • žiak si vyberá povolanie a zamestnávateľa, ktorý mu zabezpečí praktické vyučovanie